Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

DevOps Engineer

BURGAN BANK A.Ş.

İlan yayından kaldırılmıştır!
İstanbul(Avr.)(Sarıyer)

Uzaktan / Remote

Uzaktan / Remote

İlan yayından kaldırılmıştır!

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Department

IT

IT

Application Count

0-50 application

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Application Count

0-50 application

Department

IT

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

Established in 1977 as a subsidiary of KIPCO Group (Kuwait Projects Company), Burgan Bank Group is one of the banks with the largest network of branches in MENAT (Middle East & North Africa, Turkey). With a particular focus on corporate clients, financial organizations and private banking, the Bank stands out as a rapidly growing brand in the fields of retail and private banking. 

At Burgan Bank Turkey, we have been expeditiously keeping up with the dynamism of today’s constantly changing and advancing world, turning innovations into opportunities since 2013. We have a team of people who establishes sincere and sustainable relations based on trust and using their experience and expertise to add to the skills of each other, and this very team always works in harmony in line with our corporate values “being us, dynamism and winning”. 

Employee satisfaction comes first for us in achieving our targets as this is what is needed to strengthen the efforts and performance of the team. We give all our newly hired employees the message “Burgan stands by you” to make them feel themselves part of our family from day one. Moreover, we at all times support our employees in their career, development, future and life journey by providing them with all kinds of training sessions, seminars and beneficial practices.

DevOps Infrastructure Engineer Job Description

Senior DevOps Engineer who can be responsible for building, implementing and supporting DevOps echosystem components, including architecture, updates, upgrades, identifying production issues, and implementing integrations that meet business requirements. The ideal candidate will have a solid background in DevOps infrastructure engineering and legacy system infrastructure, and will work with developers and other engineers to ensure that software development follows established processes and works as intended as supplying highly available, reliable and resilliant containerization platform. The DevOps Engineer will also help plan projects and be involved in project management decisions.

Objectives of this role

 • Designing, building, implementing Red Hat OpenShift Container Platform,
 • Understanding the needs of stakeholders and conveying them to the stakeholders,
 • Working on ways to automate and improve infrastructure of DevOps Platform,
 • Testing and examining code written by others and analyzing results,
 • Ensuring that systems are safe and secure against cybersecurity threats,
 • Identifying technical problems and developing software updates and fixes,
 • Working with software developers and software engineers to ensure that,
 • Development follows established processes and works as intended,
 • Planning projects and being involved in project management decisions.

Responsibilities

 • Infrastructure and Platform Management of DevOps Tools
 • Design, build, deploy/implement major releases and updates/fixes of the Red Hat OpenShift Container Platform and provide Level 2 technical support for Red Hat OpenShift Container Platform
 • Manage, fix and update Docker, Portworx Software Defined Storage, Red Hat Advanced Security System, Red Hat Quay Registry, Kafka Kubernetes Backup, ETCD kay value storages,
 • Develop scripts to automate the processes,
 • Perform root cause analysis of production errors and resolve technical issues,
 • Design procedures for system troubleshooting and maintenance.

Required skills and qualifications

 • Experience as a DevOps Engineer on Red Hat OpenShift,
 • Proficiency with Kubernetes native Software Defined Storage systems like, Portworx Kubernetes Storage, Red Hat ODF, NSF, Object Based Storage etc.,
 • Proficiency with Red Hat Enterprise Linux OS,
 • Proficiency with Git and GitHub workflows and Docker,
 • Problem-solving attitude,
 • Collaborative team spirit,

 Preferred skills and qualifications

 • Bachelor of science degree (or equivalent) in computer/electronics engineering, or relevant field,
 • Experience in Elastic, MS Azure DevOps, Redis and/or Message Broker Systems like ActiveMQ, RabbitMQ, IBM Websphere MQ, Kafka, etc.
 • Experience in Legacy Infrastructure Systems like hypervisor, compute, storage and other operating systems,
 • Experience in banking/financial sector,
 • Experience in engineering infrastructure platforms for a large company,
 • Experience and knowledge in ITIL/COBIT.

Preferred Candidate

More than 3 years of experience
Bachelor’s(Graduate), Master’s(Student), Master’s(Graduate)

DevOps Mühendisi pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

DevOps Mühendisi İş İlanları
Hakkımızda

KIPCO Grubu'nun (Kuwait Projects Company ) bir iştiraki olarak 1977 yılında kurulan Burgan Bank, özellikle kurumsal müşterilere ve finansal kurumlara odaklanmış olup aynı zamanda bireysel ve özel bankacılık alanlarında büyüyen bir markadır. Burgan Bank, çoğunluk hissesine sahip olduğu iştirakleri; Gulf Bank Algeria (Cezayir), Bank of Baghdad (Irak ve Lübnan), Tunis International Bank (Tunus) ve hisselerinin tamamına sahip olduğu Burgan Bank Türkiye ile MENAT (Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye) bölgesinin en büyük şube ağına sahip bankalarından biridir. Ayrıca, Birleşip Arap Emirliklerinde faaliyet gösteren kurumsal ofisi ‘Burgan Financial Services Limited’ ile çeşitli finansman olanaklarına katılım imkanı sağlamaktadır. Yaygın gelir tabanı, çeşitlendirilmiş fonlama kaynakları ve güçlü sermaye yapısı sayesinde performansını sürekli geliştiren Burgan Bank, ileri teknolojiye sahip alt yapısı ile sunduğu hizmet ve ürün gamıyla yerel piyasada olduğu kadar MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde de öncü konumdadır. Yüksek standartlara ulaşma hedefini ‘güven, bağlılık, mükemmellik ve ilerleme’ değerleri üzerine inşa ederken, ürün ve hizmetlerini ‘Her şeyden önce insan’ yaklaşımı ile geliştirmektedir.Burgan Bank, bir prestij sembolü olarak bilinen ISO 9001: 2015 sertifikasını Körfez İş Birliği Teşkilatı Bölgesi'nde (GCC) ve Kuveyt'te beş kez üst üste almaya hak kazanan sayılı bankalardan biridir. Aynı zamanda Kuveyt'te on iki yıl üst üste JP Morgan Chase Kalite Ödülü'nü kazanan tek bankadır. Burgan Bank, 21 Aralık 2012 tarihinde Eurobank ve Tekfen Holding’e ait olan hisseleri satın alarak %99,26 payla ana hissedar olmuş, Banka’nın unvanı 28 Ocak 2013 tarihinden itibaren Burgan Bank A.Ş. olarak değişmiştir. Burgan Bank, Türkiye’de 14 ilde önemli sanayi ve ticaret bölgelerine yayılmış 33 şubesiyle, müşterilerinin «çözüm ortağı» olarak hizmet sunmaktadır. Doğruluk ve güvenilirlik başta olmak üzere, bankacılık etik ilkelerine bağlı olarak faaliyetlerine devam ederken, istikrarı ve kaliteyi ön planda tutarak, müşterileriyle uzun soluklu ilişkiler kurmayı hedeflemektedir.Burgan Bank Türkiye, dünyanın yükselen merkezi MENA bölgesini yakından tanıyan ve dinamiklerini iyi bilen ana hissedarı ile birlikte müşteri hedeflerini bankacılık faaliyetlerinin merkezine koyarak, "size odaklı bankacılık anlayışı" ile hareket etmektedir. Kurumsal, ticari, perakende bankacılık segmentlerinde geniş bir müşteri kitlesi bulunan Banka, dijital dönüşüme verdiği önem doğrultusunda yüzde yüz masrafsız dijital ürünleri ile geleceğin dijital bankası olarak konumlanmak için önemli adımlar atmaktadır. Aynı zamanda iştirakleri Burgan Leasing ve Burgan Yatırım ile de sinerjik bir işbirliği içinde hizmet vermektedir.

Şirket Sayfasına Git
Yan Haklar

Özel Sağlık Sigortası, Servis, Kaza Sigortası, Hayat Sigortası, Bireysel Emeklilik.

BURGAN BANK A.Ş. İş İlanları

DevOps Mühendisi pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

DevOps Mühendisi İş İlanları