Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Yazılım Geliştirme Mühendisi(İzmir)

Doruk

İlan yayından kaldırılmıştır!
İzmir

İş Yerinde

İş Yerinde

İlan yayından kaldırılmıştır!

Çalışma Şekli

Tam Zamanlı

Pozisyon Seviyesi

Uzman

Departman

AR-GE

AR-GE

Başvuru Sayısı

439 başvuru

Çalışma Şekli

Tam Zamanlı

Pozisyon Seviyesi

Uzman

Başvuru Sayısı

439 başvuru

Departman

AR-GE

Kariyer Image

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI

Technology company Doruk, which has realized Turkey's first R&D project on digitalization in industry, develops Smart and production management systems to digitally expand the operations of industrial enterprises. These industrial systems, which can be applied newly by taking automatic feedback from the real situation of the factories, can also be purchased as Factory and Digital Factory in the 4.0 phase.

With ProManage, more than 300 predecessors around the world have realized the digital transformation of the industry.ProManage is the technology company with an interdisciplinary approach working on IIoT, AR (Augmented Reality), AI (Artificial Intelligence) technology areas for Manufacturing Operations Management. ProManage supports manufacturers to be more productive, agile, cost efficient through the use of cutting edge digital tools in Manufacturing Operations Management (MOM).

ProManage provides advanced analytics for manufacturing, predictive maintenance management, predictive quality management, predictive decision making.

Doruk's head office is located in Teknopark Istanbul in Turkey, in addition to its Antalya Teknokent office and İzmir Depark Teknokent office, as well as its Chicago office in the USA.

Doruk, who has been a digital transformation mentor in systems that are complete with enhanced system integrated system technologies, is Turkey's facility leader R&D company with its software and hardware for 25 years.

Qualifications

• Bachelor’s Degree from engineering departments of university,

• Strong understanding of object-oriented programming,

• Proficient in C# with a good knowledge of its ecosystems,

• 3+ years expertise in developing applications using technologies such as C#, .Net, .Net Core, Backend, IoT, WinForms,

• Strong database knowledge (SQL),

• Strong written and oral communication skills,

• Manufacturing Execution Systems, Manufacturing Operations Management experience strongly preferred,

• It is necessary for male candidates to have completed their military service,

• Knowledge of network communications protocols (TCP/IP, UDP),

• Knowledge of various design and architectural patterns,

• Knowledge of concurrency patterns in C#,

• Proficient with Multi-Threading concepts,

• Experience with database performance and tuning,

• Experience in manufacturing automation domain.


The Role

• Designs and creates well designed and efficient code, working closely with other team members,

• Takes ownership of moderately complex tasks and drives them to completion,

• Helps break down and provides estimates for assigned tasks,

• Excellent understanding of testing strategies to deliver quality software,

• Design, build, and maintain efficient, reusable, and reliable C# code,

• Ensure the best possible performance, quality, and responsiveness of applications,

• Identify bottlenecks and bugs, and devise solutions to these problems,

• Continuously acts to enhance knowledge of new technologies, development processes.


Benefit

• Private Health Insurance

• Service(All Location)

• Meal Payment

• Holiday Aid


Doruk is committed to achieving workforce diversity in terms of gender, nationality and culture. Individuals from minority groups, indigenous groups and persons with disabilities are equally encouraged to apply. All applications will be treated with the strictest confidence.
Aday Kriterleri

En az 3 yıl tecrübeli
Üniversite(Mezun)
Yapıldı

Yazılım Geliştirme Mühendisi pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Yazılım Geliştirme Mühendisi Yazılım Geliştirme Mühendisi Maaşları Yazılım Geliştirme Mühendisi Nasıl Olunur? Yazılım Geliştirme Mühendisi Nedir? Yazılım Geliştirme Mühendisi İş İlanları
Hakkımızda

Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştiren ve 25 yıllık köklü geçmişe sahip teknoloji şirketi Doruk, endüstriyel işletmelerin üretim operasyonlarının dijital olarak yönetilmesi için Akıllı ve Dijital Üretim Yönetimi Sistemleri geliştirip kuruyor. Türkiye’deki üretim sanayisini üretimde kullanılan IT teknolojileri ile tanıştırmak hedefiyle yola çıkan Doruk, “Türkiye’de üretim yönetiminde dijitalleşme” pazarını inşa eden ve sektör lideri olan firma konumunda. 2006’da Romanya Arctic fabrikasına ilk ihracatını gerçekleştirerek uluslararası pazarlara ilk adımını atan Doruk, Production ve Management kelimelerinin birleşiminden oluşan Türkiye Orijinli Uluslararası Üretim Yönetimi Sistemi ProManage ile dünya genelinde 300’den fazla öncü sanayi kuruluşunun dijital dönüşümünü gerçekleştiriyor. IIoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojileri ile tam entegre olan dünyadaki tek üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilerin dijital dönüşüm mentorluğunu yapan Doruk’un Türkiye’de Teknopark İstanbul’da yer alan merkez ofisi, Antalya Teknokent ofisi ve İzmir Depark Teknokent ofisinin yanı sıra Amerika’nın Chicago kentinde şirketi bulunuyor. Amerika’da üretim endüstrisini kuvvetlendirmek için kurulan MxD’nin Ar-Ge partneri olan Doruk, 2020’de cirosunun yüzde 60’ını Ar-Ge’ye ayırdı. ABD, Rusya, Belçika, Romanya, Bulgaristan, Cezayir, Sırbistan ve Tataristan’a ihracat gerçekleştiren ve gelecek hedefini “dünya markası olmak” şeklinde belirleyen Doruk’un, Amerika’daki ProManage Smart Manufacturing Solutions Corp. isimli şirketi Japonya merkezli ITO Corporation ile yaptığı partnerlik anlaşması sonucu Asya Pasifik pazarına da giriş yaptı. Doruk, son olarak çalışan sağlığının korunarak üretime devam edilebilmesi için ProManage KiT (Kontrollü İnsan Trafiği) adını verdiği sosyal mesafe ölçüm ve uyarı sistemini geliştirdi. Fabrikaların faaliyetlerine devam ederken çalışanlarının sosyal mesafe denetimini ve raporlamasını anlık olarak yapabilmelerini sağlayan ProManage KiT’i, sanayicilere bedelsiz sağlayan Doruk, böylece işletmelerin çalışan sağlığı açısından riskleri değerlendirerek hemen önlem almalarını mümkün kılıyor.

Şirket Sayfasına Git
Yan Haklar

Özel Sağlık Sigortası, Servis, Yemek Kartı (Ticket, Multinet, Sodexo vb.), Bayram Yardımı.

Yazılım Geliştirme Mühendisi pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Yazılım Geliştirme Mühendisi Yazılım Geliştirme Mühendisi Maaşları Yazılım Geliştirme Mühendisi Nasıl Olunur? Yazılım Geliştirme Mühendisi Nedir? Yazılım Geliştirme Mühendisi İş İlanları