Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

İlan yayından kaldırılmıştır!
İstanbul(Asya)(Ümraniye)

İş Yerinde

İş Yerinde

İlan yayından kaldırılmıştır!

Çalışma Şekli

Tam Zamanlı

Pozisyon Seviyesi

Orta düzey yönetici

Departman

Yönetim

Yönetim

Başvuru Sayısı

136 başvuru

Çalışma Şekli

Tam Zamanlı

Pozisyon Seviyesi

Orta düzey yönetici

Başvuru Sayısı

136 başvuru

Departman

Yönetim

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI


GENEL NİTELİKLER

 Üniversitelerin ilgili lisans bölümlerinden mezun

Üst Düzey Yönetici Asistanlığı konusunda en az 10 yıl deneyimli

İyi derecede yazılı ve sözlü akıcı İngilizce dil bilgisine sahip

Diksiyonu düzgün, prezantabl, süreç ve zaman yönetimi becerileri gelişmiş

İletişimi güçlü, enerjisi ve temsil yeteneği kuvvetli

Planlama ve organizasyon yeteneği kuvvetli ve sonuç odaklı çalışabilen

MS Office programlarını ileri derece kullanabilen

Disiplinli, sorumluluk alabilen, gizlilik kurallarına uyan

 

İŞ TANIMI

Bağlı bulunduğu yöneticisi adına yurtiçi ve yurtdışı yazışmaların yapılması

Rapor ve bilgi akışının doğru ve zamanlı olmasının sağlanması ve takip edilmesi

Günlük, haftalık ve aylık ajandasının ve iş takibinin yönetilmesi

Yöneticisinin kurum içi ve dışı iletişimini sağlamak

Yöneticisinin zaman yöneticisini sağlamak

Toplantılarda tüm hazırlıkları ve organizasyonu yapmak, kararları takip etmek ve raporlamak 

Yöneticisinin seyahat programını düzenlemek,

Üst yönetime gelen misafirleri karşılamak ve yönlendirmek

İstenilen tüm rapor ve sunumların hazırlanması

Bağlı bulunan tüm birimler ile iletişim ve koordinasyonu sağlamak,

Talep doğrultusunda gelen konular hakkında araştırma ve inceleme yaparak Yönetim kurulu Başkanı ‘na sunum hazırlamak,

Şirket genelinde farklı projelere katılıp; proje yönetimi gerçekleştirmek

İş Akış süreçlerine yönetim kurulu başkanı gözüyle bakarak yönlendirebilecek.

 

 

Aday Kriterleri

En az 10 yıl tecrübeli
Üniversite(Mezun)
Yapıldı
İngilizce(Okuma : İleri, Yazma : İleri, Konuşma : İleri)
B sınıfı

Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı Maaşları Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı Nasıl Olunur? Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı Nedir? Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı İş İlanları
Hakkımızda

Efor Gübre Madencilik Sanayi Ticaret Limited Şirketi Efor Gübre Madencilik San. Tic. Ltd. Şti. kaliteli ürün ve hizmet anlayışıyla kısa zamanda sektörün öncü firmaları arasında yerini almıştır. Gübre ve madencilik sektörlerinde Efor Gübre ve Efor Kömür olarak iki ayrı marka ile Türkiye genelinde yaygın olarak faaliyet göstermektedir. Efor Gübre Madencilik şirketinin faaliyeti her türlü tarım, orman, hayvancılık ürünleri bu ürünlerin üretilmesinde kullanılan tohum, gübre gibi yardımcı malzemelerin alım- satımı ile her tür kömürün yurt içi ve yurt dışından alış ve satışının yapılmasını kapsamaktadır. Gübre ithalatı ve satışına ilişkin faaliyetlerimiz Rize, Samsun, İzmir ve İskenderun şehirlerindeki depo ve antrepolar aracılığıyla yapmaktadır. Efor Gübre, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alarak ve yeni tesislerini açarak hizmetine hızla devam etmektedir. 1 Nisan 2022 tarihi itibari ile Samsun’da 21.000 m2 büyüklüğünde 130.000 ton depolama ve 50.000 ton granül gübre üretim, depolama ve paketleme tesisi yapılmakta olup 2022 yılı içerisinde faaliyetine başlamayı hedeflemektedir. Bu üretim tesisi ile yılda 250.000 ton gübre üretimi yapmayı amaçlamaktadır. Efor Kömür uzun süredir sektörde var olup çalışmalarını hızla sürdürmeye devam etmektedir. • Rize’de, 8.560m2 alan üzerine kurulu, günlük 650 ton eleme ve 130 ton paketleme kapasitesine sahip tesiste, • Trabzon’da, 12.000m2 alan üzerine kurulu, günlük 850 ton eleme ve 400 ton paketleme kapasitesine sahip tesiste, • Samsun’da, 12.380m2 alan üzerine kurulu, günlük 500 ton eleme ve 300 ton paketleme kapasitesine sahip tesislerde ithalatı ve satışına ilişkin faaliyetlerini yürütmektedir. Yenilikçi yapısı ile Efor Gübre Madencilik gelecekte de varlığını bu sektörlerde üst düzeyde korumaya devam etmeyi hedeflemektedir. Fırsat Eşitliği Politikamız; Efor Gübre Madencilik olarak biz, çalışanlarımızın en önemli varlığımız olduğunun farkındayız ve ayrımcılığa izin vermeyerek onlar için güvenilir ve insan haklarına saygılı bir iş ortamı yaratmayı hedefliyoruz. Eşit fırsat, Efor Gübre Madencilikte temel ilkelerinden biridir. Bu ilke gereği, şirketimizde ırk, din, dil, cinsiyet farklılıkları nedeniyle herhangi bir ayrımcılık yapılması söz konusu olamaz. Aksine farklılıklarımızla gurur duyar ve bunların rekabet avantajı sağlayacak fırsatlarımız olarak görürüz. Eşit fırsat ilkesi sadece işe alım süreci için geçerli olmayıp terfi, transfer, izin, ücret ve eğitim gibi tüm İnsan Kaynakları uygulamalarının temelini oluşturur.

Şirket Sayfasına Git
Yan Haklar

Araba, Özel Sağlık Sigortası, Yemek Kartı (Ticket, Multinet, Sodexo vb.), Prim, Yemekhane, Erzak Yardımı, Bayram Yardımı.

Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı Maaşları Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı Nasıl Olunur? Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı Nedir? Yönetim Kurulu Başkanı Asistanı İş İlanları