Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

İlan yayından kaldırılmıştır!
Ankara(Sincan)

İş Yerinde

İş Yerinde

İlan yayından kaldırılmıştır!

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Department

Maintenance  / Repairs / Ins...

Maintenance  / Repairs /...

Application Count

237 application

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Application Count

237 application

Department

Maintenance  / Repairs / Insta...

Kariyer Image

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

Project Investment Engineer to be assigned to our factory serving in the automotive industry.

General Qualifications

 • Education Qualification: Bachelor of Mechanical Engineering or Industrial. Engineering. + MBA.
 • Proficient in English.
 • 3 or more years experience in Investment Management.
 • 5 or more years of experience in the automotive industry.
 • Project reporting according to the Critical Path Method (CPM) and Earned Value Management (EVM) methods.
 • To be trained in the PMP system or to be experienced in this regard.
 • It has invested in an industrial facility.

Job Description

 • To determine the needs related to the mechanical scope of the investments (all kinds of machinery - equipment, heat - energy systems, ventilation - cooling systems), to have the project designed, to prepare the material lists and to receive offers.
 • To prepare the implementation detail plans of investment projects, to search for suitable contractor alternatives, to receive proposals, to make preliminary evaluations.
 • To ensure the necessary coordination simultaneously with all relevant departments during the investments, to manage the project effectiveness and efficiency as a full team with the process owners.
 • To investigate the inefficiencies in the facility with technical developments, to carry out feasibility studies for the detected ones.
 • Execution of facility, structure, building, field, machine assembly, machine manufacturing, part, line and route projects within the scope of investment plan.
 • Monitoring, controlling and approving the in-plant and out-of-plant processes of the productions designed within the scope of the investment.
 • Creation and implementation of line projects required for mass production.

Preferred Candidate

5 - 7 years of experience
Bachelor’s(Graduate), Master’s(Student), Master’s(Graduate)
Completed
English(Reading : Advanced, Writing : Advanced, Speaking : Advanced)
Class B

Yatırım Mühendisi pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Yatırım Mühendisi Yatırım Mühendisi Maaşları Yatırım Mühendisi Nasıl Olunur? Yatırım Mühendisi Nedir? Yatırım Mühendisi İş İlanları
Hakkımızda

ERKUNT TRAKTÖR SANAYİİ A.Ş. Erkunt Traktör, 59 yıllık döküm tecrübesini arkasına alarak Eylül 2003 tarihinde tamamen yerli sermaye ile kurulmuş ve bir yıl gibi kısa süre zarfında, tasarımı tamamen Türk mühendislerce yapılan, Türkiye'nin ilk yerli tasarım traktörünü üretmeye başlamıştır. 2004 yılında Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ nde kurulu fabrikasında 2 model traktör ile üretime başlayan Erkunt, bugün 8 tipte ve 50 farklı modelde traktör üretmektedir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaptığı testlerle bir dönüm arazide 0,75 – 1 litre aralığında mazot tükettiğini noter huzurunda ispat eden Erkunt Traktör, sektöründe 3 yıl garanti taahhüt eden ilk ve tek traktör üreticisidir. Erkunt Traktör, ülke geneline yayılan 162 satış noktası ve 306 yetkili servis ilesektörde yer almakta ve Türkiye genelinde % 9, bulunduğu iller ve segment bazında ise % 21’ lik pay ile pazar 3. lüğünü sürdürmektedir. Tüm traktörlerinde Avrupa Birliği Homologasyon Belgesi bulunan Erkunt Traktör, sektöründe bunu başaran ilk firma olma özelliğini taşımaktadır.2007 yılında ArmaTrac ismiyle ilk kez Bulgaristan’a yapılan ihracat Balkan Ülkeleri, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri ile devam etmektedir. İlklerin firması olan Erkunt, aldığı kalite Belgeleriyle de bu özelliğini sürdürmüş, TS-ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve 18001 İşçi Sağlığı ve Güvenliği Sistemi, 10002 Müşteri Memnuniyeti Politikası kalite belgelerine sahip en genç traktör üreticisi olmuştur.

Şirket Sayfasına Git
Yan Haklar

Özel Sağlık Sigortası, Servis, Prim, Yemekhane, Bayram Yardımı.

Yatırım Mühendisi pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Yatırım Mühendisi Yatırım Mühendisi Maaşları Yatırım Mühendisi Nasıl Olunur? Yatırım Mühendisi Nedir? Yatırım Mühendisi İş İlanları