Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Advance Manufacturing Engineer

Fompak Automotive Plastics and Interiors

İlan yayından kaldırılmıştır!
Bursa

İş Yerinde

İş Yerinde

İlan yayından kaldırılmıştır!

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Department

Engineering

Engineering

Application Count

198 application

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Application Count

198 application

Department

Engineering

Kariyer Image

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

Martur Fompak International is an emerging trusted partner of the automotive manufacturers, supplying high quality seat systems, interior systems and textile products. With 23 plants, 4 R&D Centers and 6 Engineering Design offices in multiple locations, we support our customer success and international expansion by leading projects from design to production of cockpit key products to enrich the quality of life.

Our long history of positive and effective human resources management combined with our operational capacity provide us a set of beliefs, approaches and tools that we implement in the finest details of our business activities. In the light of our core values, we provide our employees an agile and engaging workplace where we encourage innovation, leadership, lifelong learning and initiatives which we believe are the main driver of our success.

 

Are you ready for a fresh challenge in a fast-growing company? Do you want to work in a multicultural environment in the automotive industry? If your answer is yes, join us now.

 

Position Summary

As a member of the core Industrial Enginering Team, the role of the Advance Manufacturing Engineer is to manage and/or lead new Project/Product launching and industrialization activities by optimizing the process conditions for serial life production with related requirements and standarts.

 

Responsibilities:

 •  Definition of process characteristics and process flows due to related product&process concept and requirements,
 •  Assist of Project Team to follow up the program requirements by participating related meetings with related team members and/or customer,
 •  Provide feedbacks to define machinary&equipment concepts,
 •  Preparing required machinary&equipments lists and following up the milestones with related departments,
 •  Leading and/or assisting PFMEA activities (preparation, review, actions etc.),
 •  Orginizing launching and installation activities of related machinary&equipments,
 • Industrialization and optimization of process&product by related activities,
 • Following up Process Capability and Run@Rate activities,
 •  Assisting Lay-out&Logistics optimizations and Process Instructions etc.,
 • Following up related Program requirements; customer orders, production planning, organizing tryouts,
 • Reporting detected problems and related outputs during the tryouts,

Qualifications

 • Minimum 3 years of experience (prefferable in Automotive Industry / Interiors),
 • Good enough tecnically at communication in English (both in correspondence and dialogue),
 • Free for travelling and abroad duties,
 • Reporting experience is an advantage,
 • Excel required,
 • SAP knowledge is a plus,
 • Residing/willing to reside in Bursa.

 

 

Preferred Candidate

3 - 10 years of experience
Bachelor’s(Graduate)
English(Reading : Advanced, Writing : Advanced, Speaking : Advanced)

Yeni Ürün Devreye Alma Mühendisi pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Yeni Ürün Devreye Alma Mühendisi İş İlanları
Hakkımızda

FOMPAK Founded in 1995 to produce slab-stock foam, today Fompak is a specialized manufacturer of foam and interior trim components for the automotive industry. With 1.250+ employees, the company operates in 7 production plants in Turkey, Romania and Morocco with its new, modern facilities. The company designs and manufactures passenger car and light commercial vehicle interiors for leading domestic and international OEMs.

Şirket Sayfasına Git
Şirketin Aydınlatma Metni

Kişisel verileriniz; iş başvurunuz kapsamında Şirketlerimiz Martur Sünger ve Koltuk Tesisleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve Fompak Ambalaj ve Poliüretan San. ve Tic. A.Ş. tarafından işlenebilecektir.Şirketlerimiz tarafından; iletişim bilgileriniz, kimlik bilgileriniz, finansal bilgileriniz, kariyer bilgileriniz, özlük bilgileriniz işlenebilmektedir.Bu verilerin işlenmesi; şirketlerimiz insan kaynakları politikalarının yürütülmesi başta olmak üzere işe giriş süreçlerinin yürütülmesi kapsamındaki tüm süreçlerin yerine getirilmesi gibi amaçlarla işlenmektedir.Şirketlerimize yaptığınız başvurunuza olumlu bir cevap verilmediği hallerde dahi gelecekte uygun bir pozisyon açılması durumunda sizi bilgilendirebilmek amacıyla başvurunuzu ve kişisel verilerinizi kayıtlarımızda 2 (iki) yıl boyunca muhafaza edeceğimizi ve bu kapsamda söz konusu süre zarfında ilgili bilgileri grup şirketlerimiz ve iştiraklerimiz ile paylaşabileceğimizi bilgilerinize sunarız.Kişisel veri sahipleri olarak;• Kişisel verinizin işlenip işlenmediğini öğrenme,• Kişisel veriniz işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,• Kişisel verilerinizin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,• Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerinizin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme,• Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması halinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,• 6698 sayılı Kanun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde kişisel verilen silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilen aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,• İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,• Kişisel verilerin kanua aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması halinde zararın giderilmesini talep etmeHaklarına sahipsiniz.İşbu metni imzalamakla şirketimiz Martur Sünger ve Koltuk Tesisleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve Fompak Ambalaj ve Poliüretan San. ve Tic. A.Ş. tarafından kişisel verilerinizin insan kaynakları politikalarımız ve iş başvurunuz doğrultusunda işlenmesini kabul etmiş sayılacağınızı bilgilerinize sunarız.

Detaylı Bilgi

Yeni Ürün Devreye Alma Mühendisi pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Yeni Ürün Devreye Alma Mühendisi İş İlanları