Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Gratis- CRM Data Specialist

Gratis

İstanbul(Avr.)

İş Yerinde

İş Yerinde

1 gün önce güncellendi

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Department

Marketing

Marketing

Application Count

326 application

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Application Count

326 application

Department

Marketing

Kariyer Image

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

As a company established within the body of the Sedes Holding in 2009, Gratis is in the leading position in the personal care industry with over 600 stores throughout Turkey. Gratis has been providing service in the personal care industry for 10 years with the motto of "Güzel Bak Kendine” (Take Good Care of Yourself), and it offers more than 8 thousand products across 13 different categories ranging from make-up products to skin care and baby care products, hygiene products, and snacks as well as the products of the world's number one brands in particular.

Gratis has been ranked first among the top 100 companies with the highest number of female employees amongst Turkey's top 500 largest companies thanks to its high rate of female employees and managers, besides staff members of all Gratis stores are made up of only female employees. Gratis, a company which has been awarded many times and selected as "The Brand People Fall in Love with" and "the number one brand in the personal care industry” by consumers, raises the bar for services provided in the industry to a much higher level by its innovative and dynamic perspective, advanced technological infrastructure, and specialized merchandising approach.

The aim of Gratis, the most attractive sales channel according to customers, employees, and suppliers is to offer its customer an easily accessible, fast, and comfortable shopping place as well as providing a pleasant shopping experience with exciting new brands and products along with the essential personal care products.

GENERAL QUALIFICATIONS

 • Bachelor’s degree from reputable university preferably in Statistics, Business Administration, Engineering or other related fields,
 • At least 3 years Data Analysis or Business Analysis or Data-Related Roles.
 • Knowledge of SAS, SPSS etc,
 • Excellent command of written and spoken English,
 • Knowledge of MS Office programs,
 • Team work orientation and skilled in working with cross-functions,
 • No military obligation for male candidates.

 

JOB DESCRIPTION

 • Create data targeting and segmentation studies, specifically in CRM campaign and communication,
 • To ensure proper functioning of the entire system infrastructure of campaigns, to take part in the development. To solve technical problems with internal departments,
 • Analyze campaign results and consumer behaviors to improve campaign results
 • Experience in analyzing data and building insights & stories from data,
 • Make recommendations based on data analysis to improve processes, increase sales & customer satisfaction.
 • Create Ad-hoc reports
 • Develop dashboards with different data resources, turning data into insight
 • Visualize data & create & cross-functional reporting for related business units with key performance metrics, trends & alerts
 • Create customer behavioural analysis
 • Create insights according to brand, location, product etc…

Preferred Candidate

More than 3 years of experience
Bachelor’s(Graduate), Master’s(Student), Master’s(Graduate)

CRM Uzmanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

CRM Uzmanı CRM Uzmanı Maaşları CRM Uzmanı Nasıl Olunur? CRM Uzmanı Nedir? CRM Uzmanı İş İlanları
Hakkımızda

2009 yılında Sedes Holding bünyesinde kurulan Gratis, Türkiye çapında 650’nin üzerindeki mağazası ile kişisel bakım sektöründe lider konumundadır. “Güzel Bak Kendine” mottosu ile 11 yıldır kişisel bakım sektöründe hizmet veren Gratis, dünyanın önde gelen markaları başta olmak üzere makyaj ürünlerinden cilt bakımına, bebek bakımından temizlik ürünlerine, hijyen ürünlerinden atıştırmalıklara kadar 13 farklı kategoride 8 binden fazla ürün sunmaktadır. Türkiye’nin en büyük 500 şirketinden biri olan Gratis, kadın çalışan ve kadın yönetici oranları ile ilk 100 şirket arasında yer almaktadır. Gratis’in mağaza kadrolarının tümü kadın çalışanlardan oluşmaktadır. Tüketiciler tarafından ‘aşık olunan marka’ ve ‘kişisel bakım sektörünün 1 numaralı markası’ seçilerek birçok ödül alan Gratis, yenilikçi ve dinamik duruşu, ileri teknolojik alt yapısı ve uzmanlaşmış mağazacılık anlayışı ile birçok ilke imza atarak sektördeki hizmet çıtasını en üst seviyelere taşımaktadır. Müşteriler, çalışanlar ve tedarikçiler nezdinde en cazip satış kanalı olan Gratis’in amacı; müşterilerine kolay ulaşılabilir, hızlı ve rahat alışveriş imkânı sunarken temel kişisel bakım ihtiyaçlarının yanı sıra heyecan veren yeni markalar ve ürünler ile müşterilerine kişiye özel keyifli bir alışveriş deneyimi sunmaktır.

Şirket Sayfasına Git

CRM Uzmanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

CRM Uzmanı CRM Uzmanı Maaşları CRM Uzmanı Nasıl Olunur? CRM Uzmanı Nedir? CRM Uzmanı İş İlanları