Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Service Coordinator

Grundfos

İlan yayından kaldırılmıştır!
Kocaeli(Gebze)

İş Yerinde

İş Yerinde

İlan yayından kaldırılmıştır!

Job Type

Full-Time

Position Level

New starter

Department

Service

Service

Application Count

0-50 application

Job Type

Full-Time

Position Level

New starter

Application Count

0-50 application

Department

Service

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

Would you like to coordinate our service plans and establish a network of technical experts that can provide technical support to our customers in Turkey? Do you want to together with after sales teams to present our customers the best service offerings on the market?

 

Apply well-develop professional knowledge to liaise and build trust with customers, service staff and contractors regarding any scope of on-site work. Coordinate and schedule service operations and site visits.
Handle customer requests (phone calls, orders, etc.) and prepare standard quotations.

 

What is the job about?

As a service coordinator, you will apply well-develop professional knowledge to liaise and build trust with customers, service staff and contractors regarding any scope of on-site and workshop works.   

 • Coordinate and schedule service operations and site visits. Handle customer requests (phone calls, emails, orders etc.) and prepare standard quotations.
 • Organize travels and site visits.
 • Handle customer requests (phone calls, emails, orders etc.) and prepare simple quotations.
 • Enter credit memos, returns and warrant credits.
 • Coordinate return of defective material from customers, distributors and service centers.
 • Assist in implementing plans, policies and projects.
 • Handle escalated complaints from customers and drive to satisfactory conclusion.
 • Prepare monthly performance report
 • Support administration tasks in service workshop.
 • Personal assistance activities related to Head of Service Delivery department. 

 

What’s in it for you? 

 • Any Bachelor’s Degree with atleast 0-2 years of experience in customer service
 • You have gained experience developing and implementing overall operating processes, especially within the service environment
 • You have good communication and stakeholder management skills, and you are capable of communicating with high level of the organization on a regional level
 • Service sales experience would be a great advantage


Do you want to learn more?

This position is based out of Gebze. If this sounds appealing to you, please upload your CV/resume and cover letter today via our Careers portal.

 

Preferred Candidate

No experience preference
Associate Degree(Graduate)
Completed

Servis Koordinatörü pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Servis Koordinatörü Servis Koordinatörü Maaşları Servis Koordinatörü Nasıl Olunur? Servis Koordinatörü Nedir? Servis Koordinatörü İş İlanları
Grundfos

Production Machinery and Equipment / Heating, cooling, air conditionining, HVAC 3+

Hakkımızda

1945 yılında küçük bir atölyede Danimarkalı Poul Due Jensen tarafından kurulduktan sonra hızla büyüyen Grundos A/S,bugün 50’ten fazla ülkede, 19,000’den fazla çalışanı, 3.3 milyar Euro cirosu vesirkülasyon pompalarında %50'nin üzerindeki pazar payı ile bir dünya devidir. Şirketin %87'si, amacı Grundfos'un gösterdiği devamlı gelişmenin ekonomik dayanağını sağlamlaştırmak ve genişletmek olan Poul Due Jensen Vakfı'na aittir. Vakıftan elde edilen kar, Grundfos şirketlerine yatırım yapmak için değerlendirilir. Grundfos Grubu, cirosunun %5'ini Ar-Ge faaliyetlerine ayırmaktadır. Grundfos,1998 yılında Türkiye’ye gelmiştir.2005 yılında 16,000 m2 alan üzerinde kurulanve bugün yatırım değeri 10 milyon Euroyu bulan Grundfos Türkiye,kendi fabrikasına geçtikten sonra ülke çapında herkese ulaşabilme amacıyla Gebze/İstanbul merkezin yanı sıra Ankara, Antalya, İzmir, Bursa, Samsun ve Adana’da bölge ofisleri ilehizmet vermektedir. Grundfos Türkiye, 62 yetkili bayi ve 90 yetkili seecisi ile Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış bulunmaktadır. 2009 yılında sektörü bilinçlendirmek üzere kurulan Grundfos Akademi, uzman eğitmenleri ilepompa sektörünün ihtiyaç duyduğu her konuda eğitim vermeye devam etmektedir. ''Yenilik markamızda, sürdürülebilirlik kalbimizde, mükemmeliyet ise daima aklımızın en üst köşesinde!'' mottosu ile hareket eden Grundfos,dünyadaki su sıkıntılarına çözüm geliştirme motivasyonuyla yola çıkmış bir şirkettir.

Şirket Sayfasına Git
Yan Haklar

Servis, Yemekhane.

Servis Koordinatörü pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Servis Koordinatörü Servis Koordinatörü Maaşları Servis Koordinatörü Nasıl Olunur? Servis Koordinatörü Nedir? Servis Koordinatörü İş İlanları