Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

İlan yayından kaldırılmıştır!
Ankara

İş Yerinde

İş Yerinde

İlan yayından kaldırılmıştır!

Job Type

Full-Time

Years of Experience

More than 3 years of experience

Department

IT

IT

Application Count

0-50 application

Job Type

Full-Time

Years of Experience

More than 3 years of experience

Application Count

0-50 application

Department

IT

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

WHO ARE WE?

Established in 2005, Kafein Technology has been providing to the technology software and management needs of national and global customers in telecom, banking, technology, tourism, services, insurance, and retail sectors for more than ten years. In addition to turn-key solutions tailored to customer needs, Kafein Technology develops software in the field of IoT, big data analysis, security, and mobile applications, and continuously work on R&D projects with its global partners and institutions.GENERAL QUALIFICATIONS

Education (degree) required:

 • Bachelor of Arts/Science or equivalent degree in computer science or related area of study
 • 3 – 5 years of technical experience


Qualifications:

 • 3 + years of technical experience
 • Without a degree, two additional years of relevant professional experience (5-7 years in total).
 • Excellent structural and communication skills
 • Excellent communication / customer service skills / Confident telephone manner
 • Proactive and able to work under pressure
 • Good English language skills
 • Experience in software implementations, customizations and or maintenance
 • Communicating with end customers


Technical skills:

 • Monitoring systems – Micro Focus (HP), CA, IBM, BMC or other
 • Service Management experience is a plus
 • Server operating systems – Microsoft and/or Linux
 • Database systems connectivity
 • Scripting capabilities
 • MS Office applications


JOB DESCRIPTION & RESPONSIBILITIES

Job Description:

Provide technical support and/or leadership in the creation and delivery of technology solutions designed to meet customers’ business needs and, consequently, for understanding customers’ businesses. Maintain knowledge of leading edge technologies and industry/market domain knowledge. Actively contribute to Kafein’s solutions portfolio by providing information ranging from technical knowledge to methodologies based on experience gained from customer projects. Shape technical direction and technical strategies within the organization and for external customers.


Job specifics/responsibilities:

 • Responsible for delivery of assigned tasks within the delivery cycle of a project. Understands a broad spectrum of Microfocus technology in order to deliver part of a detailed technical design, which meets customer requirements. Tasks may include installing new systems applications; updating applications, firmware, and drivers; creating boundaries for as well as performing configuration and testing activities; applications programming for assigned modules within a larger program; assisting in the preparation of technical presentations and demonstrations; and participating in customer meetings.
 • Works with minimal direction from the technical lead and with customer nominated representatives to accomplish assigned tasks. Contributes to design for specific deliverables and assists in the development of technical solutions.
 • Participates as part of a team and maintains good relationships with team members and customers. Understands Kafein strategy and the role that the individual plays.
 • Uses and contributes to technical forums within the Microfocus environment and local professional communities and technical user groups.
 • Key deliverables/accountabilities:
 • Applies intermediate level of subject matter knowledge to solve a variety of common business issues. Works on problems / projects of moderately complex scope. Exercises independent judgment within defined practices and procedures to determine appropriate action.
 Kariyer.net üzerinden elektronik olarak ileteceğiniz kişisel bilgileriniz, Kafein Yazılım Hizmetleri  Ticaret A.Ş. bünyesinde oluşacak mevcut ve gelecek işe alım ihtiyaçları doğrultusunda istihdam olanaklarının değerlendirilmesi amacıyla 7 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında veri sorumlusu olarak tarafımızca işlenecek ve veritabanımızda gizlilik içerisinde saklanacaktır. Bu işe başvurarak, özgeçmişinizin veritabanımızda yer almasını kabul etmiş olduğunuzu bildirmek isteriz.


Preferred Candidate

Bachelor’s(Graduate), Master’s(Graduate), Doctorate(Graduate)
English(Reading : Good, Writing : Good, Speaking : Good)

Bilgi Teknolojileri Danışmanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri Danışmanı Bilgi Teknolojileri Danışmanı Maaşları Bilgi Teknolojileri Danışmanı Nasıl Olunur? Bilgi Teknolojileri Danışmanı Nedir? Bilgi Teknolojileri Danışmanı İş İlanları
Hakkımızda

Kafein, 2005 yılında yazılım çözümleri geliştirmek amacı ile kurulmuştur. Müşteri memnuniyetini her zaman odağında tutan Kafein; başta telekom “BSS “Business Support System“ alanında olmak üzere, uygulama geliştirme, test / test otomasyon hizmetleri, proje yönetimi, anahtar teslim yazılım çözümleri, danışmanlık,yönetilen hizmetler ( managed services ) , dış kaynak kullanımı hizmetleri yanı sıra veri analizi, veri madenciliği ve veri arşivleme hizmetlerini de sunmaktadır. Kafein, kuruluşundan günümüze her yıl büyümeye devam etmiş, yetkinliklerini her sene daha da artırmıştır. Faaliyetlerini kalite standartları ve metodolojilerine bağlı kalarak sürdürmektedir. Türkiye’nin en büyük telekom firmaları, sigorta şirketleri, bankalar, uluslararası perakende ve üretim firmaları hizmet sunduğumuz kuruluşlar arasında yer almaktadır. Yakın zamanda Kafein, mobil ödeme sistemleri, e-ticaret, telekomünikasyon ve mobil uygulamalar endüstrilerinde yatırımlar yapmış olan Verusa Holding iştiraki Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı ile de stratejik ortaklık yaparak firmanın bir sonraki büyüme evresine geçip kurumsallaşma sürecini hızlandırmış bulunmaktadır.MisyonKurumsal firmalara SLA bazlı yüksek nitelikli hizmetler ve anahtar teslimi çözümler ve ürünler sunarak sektörün gelişimine katkıda bulunmak.VizyonTelekom, Enerji ve finans sektörlerinde çeşitli alanlarda hizmet ve ürün sağlayıcı firma olarak en önde yer almak ve sektörlerindeki lider firmaların tercih listelerinde ilk sırada bulunmak. Hedefler Müşterilerimize değer katarak müşterilerimizle birlikte büyümek. Kafein on yılı aşkın bir süredir Türkiye BT Yazılım Geliştirme Pazarına katma değerli servisler ve çözümler sunmaktadır. Kafein, yüksek motivasyonlu, deneyimli, müşteri odaklı uzmanları ve danışmanları ile yazılım geliştirme ve test işlemleri yanı sıra, yönetilen hizmetler bazlı servisler sağlamaktadır. Kafein geçirdiği bu dönem içinde özellikle Telekom ve Finans Sektörleri ile büyük ölçekli şirketler tarafından güvenilen ve saygı duyulan bir çözüm sağlayıcı haline gelmiştir.

Şirket Sayfasına Git
Yan Haklar

Özel Sağlık Sigortası, Yemek Kartı (Ticket, Multinet, Sodexo vb.).

Bilgi Teknolojileri Danışmanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Bilgi Teknolojileri Danışmanı Bilgi Teknolojileri Danışmanı Maaşları Bilgi Teknolojileri Danışmanı Nasıl Olunur? Bilgi Teknolojileri Danışmanı Nedir? Bilgi Teknolojileri Danışmanı İş İlanları