Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Social Worker

Manpower

İlan yayından kaldırılmıştır!
Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul(Avr.), İzmir, Malatya, Kahramanmaraş, Muğla, Samsun, İstanbul(Asya)

İş Yerinde

İş Yerinde

İlan yayından kaldırılmıştır!

Çalışma Şekli

Tam Zamanlı

Pozisyon Seviyesi

Eleman

Departman

Halkla İlişkiler

Halkla İlişkiler

Başvuru Sayısı

924 başvuru

Çalışma Şekli

Tam Zamanlı

Pozisyon Seviyesi

Eleman

Başvuru Sayısı

924 başvuru

Departman

Halkla İlişkiler

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI

Background:

In addition to hosting the world’s largest refugee and migrant population – estimated at 4 million people, including 1.8 million children – Turkey opened its borders to accommodate newly displaced populations fleeing the armed conflict in Ukraine. This crisis is under L3 emergency category.

Since the beginning of the war in Ukraine, more than 4.3 million refugees have been forced to flee from Ukraine. Together with individuals who crossed borders to enter neighboring countries, an additional 6.5 million people have been displaced internally within the country. According to unofficial sources it is estimated that at present Turkey is hosting approximately 60,000 people, including 30,000 children displaced from Ukraine. According to the same sources, it is estimated that certain proportion of displaced people from Ukraine continues their journey to other destination countries, including the Gulf States and the US. UN agencies, including UNICEF, are closely coordinating with the Government counterparts and NGO partners with the aim of assessing the emerging humanitarian and protection needs of newly arrived displaced people from Ukraine as well as to explore opportunities to extend existing humanitarian response plans in Turkey (most notably the Regional Refugee and Resilience Plan (3RP)) to respond to those needs.

The main purpose of UNICEF’s programmes to be supported by this consultancy are to support the human resources capacity of the MoFSS and improve their capacity to identify and respond to the specific needs of vulnerable and disadvantaged children and families through provision of technical support and additional financial and human resources capacity.


Purpose of the Assignment:

The Social Worker shall support the activities and programmes of the MoFSS and PDoFSS targeting Ukrainian children and families, share regular information on the situation and needs of the children and monitor the activities of other organizations. Detailed terms of reference for the assignment will be agreed with MoFSS after the candidate is recruited and assigned.


Description of Tasks:

- Identify children and/or families in urgent need of support and inform and coordinate witht he relevant authorities in coordination with PDoFSS

- Ensure the coordination with the caregivers and support them on setting the daily routines, setting the rules and protect children from any kind of risk

- Conduct the programmes and activities agreed with MoFSS and PDoFSS

- Monitor the wellbeing of children, pursue the best interest of children

- Ensure the access of children and families to the relevant services


Qualifications & Requirements:

- A University Degree in psychology, sociology, social work, psychological counselling and guidance, child development, teaching or other social science field is required.

- Minimum two-year experience in the field

- Fluency in Turkish is required

- Written and spoken Ukrainian, Russian and/or English is an asset

- Good command of MS Office tools

- Ability to undertake in-person interviews, group work, and community work

- Must possess good communication skills and an aptitude for team work

- Experience in working with vulnerable persons and especially with children is highly preferred

- Experience in community-based programmes is an asset

- Familiarity/prior experience within migration and emergency response sectors would be an advantage

- Sensitivity to cultural, religious, age and gender differences and the ability to work in a multi-cultural environment

Aday Kriterleri

Tecrübeli / Tecrübesiz
Ön Lisans(Mezun), Üniversite(Mezun), Yüksek Lisans(Öğrenci), Yüksek Lisans(Mezun)

Sosyal Hizmetler Uzmanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Sosyal Hizmetler Uzmanı Sosyal Hizmetler Uzmanı Maaşları Sosyal Hizmetler Uzmanı Nasıl Olunur? Sosyal Hizmetler Uzmanı Nedir? Sosyal Hizmetler Uzmanı İş İlanları
Manpower

İnsan Kaynakları Danışmanlığı

Hakkımızda

Küresel işgücü çözümlerinde öncü bir şirket olarak ManpowerGroup™ (NYSE:MAN), hızla değişen dünyada kurum ve kuruluşların başarılı olmalarını sağlayacak yetenekleri tedarik ederek, değerlendirerek, geliştirerek ve yöneterek kurumların dönüşümüne yardımcı olmaktadır. 70 yıllık tecrübemiz ile şirketimiz, her yıl yüz binlerce kuruluşu yenilikçi çözümler ve yetenekli işgücüyle buluştururken, pek çok sektörde ve beceri yelpazesinde milyonlarca insana anlamlı ve sürdürülebilir istihdam sağlamaktadır. Bu çözümler personel temini, personel değerlendirme, mesleki eğitim ve geliştirme ile kariyer yönetiminden, dış kaynak ve iş gücü danışmanlığı alanlarına kadar yetenek esaslı ihtiyaçların tümünü kapsar. ManpowerGroup, 80 ülke ve bölgede 2.700 ofisiyle dünyanın en büyük ve sektörün lider ağıdır. Her yıl tüm sektörlerden küçük ve orta büyüklükteki girişimler ile yerel, çokuluslu ve küresel şirketlerden oluşan 400.000 müşterisinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır ve üstün bir kavrayış ve yerel uzmanlık ile birleştirilmiş benzersiz bir global kapsama alanı sunmaktadır. Manpower Türkiye, global bölge organizasyonu içinde Güney Avrupa bölgesinde %100 ManpowerGroup yatırımı olarak Mayıs 2003’den itibaren faaliyet göstermektedir. Tüm şubeleriyle Seçme ve Yerleştirme Hizmeti, Geçici İş İlişkisi ile Dönemsel Personel Tedariği Hizmetleri sunar. Daha fazla bilgi ve iletişim için www.manpower.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız, bizi 9 yıl üst üste Dünyanın En Etik Şirketlerinden biri seçen Ethisphere Institute ve bize 16 yıl üst üste Dünyanın En Hayranlık Uyandıran Şirketleri listesinde yer veren Fortune Dergisi gibi çok sayıda prestijli kuruluş tarafından da kabul edilmektedir. Manpower, Türkiye İş Kurumu’ndan 18.8.2016 tarihli ve 6 no’lu Özel İstihdam Bürosu izin belgesi ve 3.6.2017 tarihli Geçici İş İlişkisi Yetki Belgesi sahibidir. İş arayanlardan hiçbir ad altında menfaat temin edilmez ve ücret alınmaz.

Şirket Sayfasına Git

Sosyal Hizmetler Uzmanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Sosyal Hizmetler Uzmanı Sosyal Hizmetler Uzmanı Maaşları Sosyal Hizmetler Uzmanı Nasıl Olunur? Sosyal Hizmetler Uzmanı Nedir? Sosyal Hizmetler Uzmanı İş İlanları