Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Compliance Officer (TR & Central Asian Countries)

SIEMENS HEALTHCARE SAĞLIK ANONİM ŞİRKETİ

İlan yayından kaldırılmıştır!
İstanbul(Asya)(Kartal)

Uzaktan / Remote

Uzaktan / Remote

İlan yayından kaldırılmıştır!

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Department

Legal

Legal

Redirection Count

178 redirection

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Redirection Count

178 redirection

Department

Legal

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

Do you want to join us in helping to fight the world's most threatening diseases and enabling access to care for more people around the world? At Siemens Healthineers, we pioneer breakthroughs in healthcare. For everyone. Everywhere.

 

We offer you a flexible and dynamic environment with opportunities to go beyond your comfort zone in order to grow personally and professionally. Sound interesting?

 

Then come and join our global team as Compliance Officer (Türkiye and Central Asian Countries) tosupport its business in Türkiye and Central Asian countries reporting to the Head of Compliance of the Zones Central Eastern Europe & Central Asia (CEECA). The position is responsible for the support, control, and management of all Compliance aspects of the organization in Türkiye as well as indirect business in Central Asian countries. It will be your responsibility to ensure full implementation and continuous improvement of the Siemens Healthineers Compliance system in your area of responsibility.

 

Your tasks and responsibilities:

 

·        to support the business by providing compliance related advice as well as anticipate and manage compliance risks and

·        to ensure and improve implementation of the Siemens Healthineers Compliance System in your respective area of responsibility.

 

Your tasks include

·        Acting as trusted advisor for the management on all Compliance related topics

·        Proactively creating awareness for, anticipating and mitigating Compliance risks

·        Ensuring implementation of guidelines and regulations and execution of the operational Compliance Processes as well as Compliance controls

·        Contributing to the set-up and continuous improvement of the Compliance System

·        Ensuring continuous knowledge exchange with Compliance colleagues in the EMEA Region and the headquarter

·        Conducting Compliance Trainings (internally for employees and for external Business Partners)

·        Supporting Compliance investigations and audits

·        Supporting special tasks or projects assigned by the responsible Head of Compliance for the CEECA zone, e.g., supporting in other EMEA countries

 

Your qualifications and experience:

·        University degree or an equivalent combination of education and experience

·        Professional experience in Compliance, Project Management, Accounting and/ or an operative business function in an international company of at least 5 years

·        Proficient Turkish and English language skills; additional language skills are a plus

 

Your attributes and skills:

·        Strong leadership, interpersonal and teamwork skills, ability to be a trusted partner of the management

·        Independent, entrepreneurial working style

·        Aptitude for presenting and teaching

·        Excellent business acumen

·        Ability to communicate efficiently

·        Experience in cooperation in a project team and disciplinary or functional management

·        Excellent English language skills

·        Readiness to travel within Türkiye and other countries for trainings and special assignments

·        Good sense of humor

 

Our global team:

We are a team of 66,000 highly dedicated employees across more than 70 countries passionately pushing the boundaries of what’s possible in healthcare to help improve people’s lives around the world. As a leader in the industry, we aspire to create better outcomes and experiences for patients no matter where they live or what health issues they are facing. Our portfolio, spanning from in-vitro and in-vivo diagnostics to image-guided therapy and innovative cancer care, is crucial for clinical decision-making and treatment pathways.

Our culture:

We are part of an incredible community of scientists, clinicians, developers, researchers, professionals, and skilled specialists pushing the boundaries of what’s possible, to improve people’s lives around the world. We embrace a culture of inclusivity in which the power and potential of every individual can be unleashed. We spark ideas that lead to 

As an equal opportunity employer, we welcome applications from individuals with disabilities.

Siemens Healthineers stands for a culture of (gender) diversity and inclusion. Therefor we expressively invite women to apply for this position.

We care about your data privacy and take compliance with GDPR as well as other data protection legislation seriously. For this reason, we ask you not to send us your CV or resume by email. We ask instead that you create a profile in our talent community where you can upload your CV. Setting up a profile lets us know you are interested in career opportunities with us and makes it easy for us to send you an alert when relevant positions become open. 

To all recruitment agencies: Siemens Healthineers does not accept agency resumes. Please do not forward resumes to our jobs alias, employees, or any other company location. Siemens Healthineers is not responsible for any fees related to unsolicited resumes. 

Preferred Candidate

No experience preference
Bachelor’s(Graduate)

Mevzuata Uyum Direktörü pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Mevzuata Uyum Direktörü Mevzuata Uyum Direktörü Maaşları Mevzuata Uyum Direktörü Nasıl Olunur? Mevzuata Uyum Direktörü Nedir? Mevzuata Uyum Direktörü İş İlanları
Hakkımızda

Siemens Healthineers olarak sağlık sektöründe çığır açan yeniliklere öncülük ediyoruz. Herkes için. Her yerde. Sağlık sektörüne kesintisiz olarak getirdiğimiz çarpıcı inovasyonlarla, sağlık profesyonellerinin yüksek kaliteli bakım sunmalarını ve hastalar için mümkün olan en iyi sonucu elde etmelerini sağlıyoruz. Klinik karar verme ve tedavi yolları süreçlerinde kritik bir rol oynayan portföyümüz, in-vitro ve in-vivo diagnostikten görüntü kılavuzlu terapiye ve inovatif kanser tedavisine kadar uzanan geniş bir alanı kapsıyor. 125 yılı aşkın inovasyon geçmişimize dayanan ve bir hastanın dijital ikizini oluşturma, hassas ve kişiselleştirilmiş tedavinin yanı sıra dijital teknolojiler, veri ve yapay zekâ (AI) alanlarındaki benzersiz yönlerimizle, sağlık hizmetlerindeki en büyük zorlukların üstesinden gelmek için güçlü bir konumda bulunuyoruz. Dünyadaki en tehdit edici hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmak, sunulan sonuçların kalitesini iyileştirmek ve bakıma erişim sağlamak için bu güçlü yönlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Sektör lideri olarak dünyanın her yerindeki insanlar ve karşı karşıya kaldıkları tüm sağlık sorunları için daha iyi sonuçlar ve deneyimler oluşturmayı amaçlıyoruz. Sağlık hizmeti sağlayıcılarının ve yerel sağlık altyapılarının ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen ölçeklenebilir çözümler geliştirmek için sürdürülebilir bir şekilde inovasyon yapıyoruz. Amacımızdan aldığımız motivasyon ve değerlerimizin rehberliğinde, çeşitliliği her haliyle kucakladığımız kapsayıcı bir kültür inşa ediyoruz. Biz, 70’ten fazla ülkede, sağlık hizmetlerinde mümkün olanın sınırlarını tutkuyla zorlayan 66 binin üzerinde özverili çalışanımızla, dünyanın her yerinde insanların daha iyi bir hayat yaşamasına yardımcı oluyoruz.

Şirket Sayfasına Git

Mevzuata Uyum Direktörü pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Mevzuata Uyum Direktörü Mevzuata Uyum Direktörü Maaşları Mevzuata Uyum Direktörü Nasıl Olunur? Mevzuata Uyum Direktörü Nedir? Mevzuata Uyum Direktörü İş İlanları