Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

İstanbul(Asya)(Kartal)

Uzaktan / Remote

Uzaktan / Remote

16 gün önce yayınlandı

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Department

International Relations

International Relations

Redirection Count

187 redirection

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Redirection Count

187 redirection

Department

International Relations

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

Do you want to help create the future of healthcare? Our name, Siemens Healthineers, was selected to honor our people who dedicate their energy and passion to this cause. It reflects their pioneering spirit combined with our long history of engineering in the ever-evolving healthcare industry.

 

We offer you a flexible and dynamic environment with opportunities to go beyond your comfort zone in order to grow personally and professionally. Sound interesting?

 

Then come and join our global team as Event Specialist to organizing and managing corporate events, internal communications and sponsorships.

 

Your tasks and responsibilities:

·        Independently develop and implement event / trade show / exhibition strategy in coordination with BA/BL/BH communication planning

·        Strategically further develop the field (trends, new applications)

·        Development of a suitable framework to transport the core messages defined in the strategy

·        Overall budgeting, logistical, design responsibility (design preparation within the framework of the style guide), follow-up of shows and monitor success

·        Keeping our employees current about the Siemens Healthineers strategy, targets, and news via printed publications, online media, and employee events


Your qualifications and experience:

·        Excellent writing and editing skills in Turkish / English

·        University studies in communication/marketing, event management, or comparable field

·        Experience in managing complex projects including concept development, concept briefing, concept implementation, budgeting, scheduling, monitoring, and controlling

·        Driver of concept orientation (incl. integration in overarching communications)

 

Your attributes and skills:

·        Ability to prevail, personal initiative, motivation, customer focus

·        Perfectly translates business decisions into show/exhibition appearances

·        Broad knowledge of markets (in general, customers, competitors)

·        Focus on quality and results

·        Excellent communication, presentation, and analytical skills

·        Creativity (realization)

·        Guardian of (design) guidelines

 

Our global team:

Siemens Healthineers is a leading global medical technology company. 50,000 dedicated colleagues in over 70 countries are driven to shape the future of healthcare. An estimated 5 million patients across the globe benefit every day from our innovative technologies and services in the areas of diagnostic and therapeutic imaging, laboratory diagnostics and molecular medicine, as well as digital health and enterprise services.

 

Our culture:

Our culture embraces different perspectives, open debate, and the will to challenge convention. Change is a constant aspect of our work. We aspire to lead the change in our industry rather than just react to it. That’s why we invite you to take on new challenges, test your ideas, and celebrate success.

As an equal opportunity employer, we welcome applications from individuals with disabilities.

We care about your data privacy and take compliance with GDPR as well as other data protection legislation seriously. For this reason, we ask you not to send us your CV or resume by email. We ask instead that you create a profile in our talent community where you can upload your CV. Setting up a profile lets us know you are interested in career opportunities with us and makes it easy for us to send you an alert when relevant positions become open. 

To all recruitment agencies: Siemens Healthineers does not accept agency resumes. Please do not forward resumes to our jobs alias, employees, or any other company location. Siemens Healthineers is not responsible for any fees related to unsolicited resumes. 

Preferred Candidate

No experience preference
Bachelor’s(Graduate)

Etkinlik Uzmanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Etkinlik Uzmanı İş İlanları
Hakkımızda

Siemens Healthineers olarak sağlık sektöründe çığır açan yeniliklere öncülük ediyoruz. Herkes için. Her yerde. Sağlık sektörüne kesintisiz olarak getirdiğimiz çarpıcı inovasyonlarla, sağlık profesyonellerinin yüksek kaliteli bakım sunmalarını ve hastalar için mümkün olan en iyi sonucu elde etmelerini sağlıyoruz. Klinik karar verme ve tedavi yolları süreçlerinde kritik bir rol oynayan portföyümüz, in-vitro ve in-vivo diagnostikten görüntü kılavuzlu terapiye ve inovatif kanser tedavisine kadar uzanan geniş bir alanı kapsıyor. 125 yılı aşkın inovasyon geçmişimize dayanan ve bir hastanın dijital ikizini oluşturma, hassas ve kişiselleştirilmiş tedavinin yanı sıra dijital teknolojiler, veri ve yapay zekâ (AI) alanlarındaki benzersiz yönlerimizle, sağlık hizmetlerindeki en büyük zorlukların üstesinden gelmek için güçlü bir konumda bulunuyoruz. Dünyadaki en tehdit edici hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmak, sunulan sonuçların kalitesini iyileştirmek ve bakıma erişim sağlamak için bu güçlü yönlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Sektör lideri olarak dünyanın her yerindeki insanlar ve karşı karşıya kaldıkları tüm sağlık sorunları için daha iyi sonuçlar ve deneyimler oluşturmayı amaçlıyoruz. Sağlık hizmeti sağlayıcılarının ve yerel sağlık altyapılarının ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen ölçeklenebilir çözümler geliştirmek için sürdürülebilir bir şekilde inovasyon yapıyoruz. Amacımızdan aldığımız motivasyon ve değerlerimizin rehberliğinde, çeşitliliği her haliyle kucakladığımız kapsayıcı bir kültür inşa ediyoruz. Biz, 70’ten fazla ülkede, sağlık hizmetlerinde mümkün olanın sınırlarını tutkuyla zorlayan 66 binin üzerinde özverili çalışanımızla, dünyanın her yerinde insanların daha iyi bir hayat yaşamasına yardımcı oluyoruz.

Şirket Sayfasına Git

Etkinlik Uzmanı pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

Etkinlik Uzmanı İş İlanları